
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 46.35 mm |
| Width | 15.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 125 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 500 mA |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 60 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 60 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polybutylene |
| Housing Color | Black |
| Mating Post Length | 5.3 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Contact Pitch | 2.54 mm |
Stock: 22
Distributors
pcbx
Unit Price$3.45376
Ext.Price$3.45376
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.45376 | $3.45376 |
| 10 | $3.22029 | $32.20290 |
| 25 | $3.00260 | $75.06500 |
| 50 | $2.79963 | $139.98150 |
| 100 | $2.61038 | $261.03800 |
| 300 | $2.43392 | $730.17600 |
| 500 | $2.26939 | $1134.69500 |
| 1000 | $2.11598 | $2115.98000 |
